top of page

W IMIĘ POEZJI  ("Głos Ziemi Cieszyńskiej", nr 15, 17.04.2009, s.17)

Kto nie słyszał o "Poethiconie"? Pewnie niewiele osób z naszego powiatu przyznałoby się do tego, mimo iż poezja śpiewana nie jest tak popularna, jak rock czy na przykład pop. W każdym razie to właśnie "Poethicon" jest gościem kolejnego odcinka "Muzycznego Albumu Głosu".
Grupa powstała w 2004 roku. Obecnie tworzą ją: Mariusz Śniegulski (lider zespołu, a zarazem wokalista i gitarzysta), Agnieszka Miłek (śpiew, skrzypce), Justyna Urbanek (wiolonczela), Daniel Pancerz (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Żydek (gitara basowa) i Andrzej Żydek (instrumenty perkusyjne).
- Wszystko zaczęło się od zespołu "Kurant", w którym grało kilka osób ze Śląska Cieszyńskiego - wspomina Mariusz Śniegulski. - Graliśmy dużo folku śląskiego, szant, także kilka moich utworów poetyckich, ale niestety ten zespół się rozpadł. Wtedy nastąpił taki okres, że nigdzie nie grywałem, aż do spotkania z Danielem Pancerzem w 2003 roku. Zaczęliśmy grać razem, w międzyczasie przez zespół przewijały się dodatkowo inne osoby i trwało to do 2004 roku, kiedy zaczął się krystalizować skład grupy.
Zespół powstał na bazie Kręgu Przyjaciół Sztuki "Poethicon" i jego zadaniem z początku była promocja poezji śląska cieszyńskiego oraz wybranych i dobrze znanych polskich poetów. Z czasem warstwa tekstowa poszerzyła się o tematy bardziej aktualne, jak: ekologia, ekumenizm, myśl Karola Wojtyły i problem pamięci narodowej w wierszach więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z drugiej strony zainteresowanie członków formacji muzyką folkową, głównie irlandzką, ale też rosyjską czy cygańską, zaowocowało ciekawymi kompozycjami.
Grupa z powodzeniem koncertuje i ma już na koncie ponad sto koncertów.
- Na razie koncentrujemy się na terenie Śląska, głównie Śląska Cieszyńskiego. Jeszcze nie "wypuszczamy" się dalej. - informuje lider zespołu. - Owszem, były niezłe propozycje, na przykład koncert w Olsztynie, ale na razie mam pewien dystans do dalekich wyjazdów. Występowaliśmy też na festiwalach, na przykład w Krakowie. Mieliśmy kilka sukcesów, ale w końcu stwierdziliśmy, że jednak koncerty festiwalowe tak naprawdę dają bardzo mało.
"Poethicon" doskonale odnajduje się na koncertach o różnej tematyce, ponieważ w propozycjach zespołu znajdują się aż cztery repertuary: "Barwy poezji" (oparty o muzykę różnych narodów świata), "Wybrzeża pełne ciszy" (stanowiący muzyczną interpretację wierszy Karola Wojtyły), "Pieśni oświęcimskie" (hołd składany tym, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady) i wreszcie "Zielona tajemnica drzew" (do tekstów Jerzego Oszeldy o tematyce przyrodniczej).
Formacja nagrała na razie trzy płyty, ale jak zapewnia Mariusz Śniegulski - kolejne są w drodze. Między innymi w planach jest nagranie płyty z muzyczną wersją poezji Karola Wojtyły, na której, oprócz samych członków zespołu, mają się też pojawić soliści (na przykład Karolina Kidoń z zespołu "Puste Biuro") oraz chór pod kierunkiem prof. Aleksandry Paszek-Trefon.
- Pomysłów i zapału na razie nam nie brakuje - zapewnia Mariusz Śniegulski. - Z tym, że nagrywanie płyt to jedno, a koncertowanie drugie. Dlatego intensywnie poszukujemy dobrego menedżera.
"Poethicon" niedawno obchodził pięciolecie działalności. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć zespołowi następnych sukcesów, a także wielu kolejnych lat koncertowania na Śląsku Cieszyńskim i poza nim.

MARCIN WIECZOREK

Górki Wielkie: Poethicon w Mikroklimacie  OX.PL    01.03.2009

 

Górecki „Mikroklimat” gościł dzisiaj grupę niezwykłą -  Poethicon.  Jak sami piszą, zespół powstał w 2004 roku w Cieszynie. Swe muzyczne poszukiwania rozpoczął od promocji poezji śląska Cieszyńskiego oraz wybranych dobrze znanych polskich poetów.

Kolejne projekty skupiają się wokół tematów ważnych i aktualnych jak ekologia, ekumenizm, myśl Karola Wojtyły czy problem pamięci narodowej

w wierszach więźniów Oświęcimia. Ich muzyka łączy pokolenia i cieszy się powodzeniem

u szerokiej grupy odbiorców. Mają za sobą wiele sukcesów. Są zdobywcami nagród na ogólnopolskich festiwalach. Zagrali już ponad 100 koncertów!
Publiczność zachwycona muzyką grupy dała się ponieść łagodnym rytmom i poetyckim tekstom nagradzając artystów gromkimi brawami. Zaproszona do wspolnego śpiewania publiczność nie dała się długo prosić i sama w pewnych momentach była częścią tego muzycznego spektaklu. – Rozpoczniemy bardzo poetycko, piosenką do słów cieszyńskiej poetki Beaty Kamińskiej – Pokochajcie nas poetów – rozpoczął koncert  wokalista Mariusz Śniegulski. Oprócz tego utworu usłyszeliśmy także m.in. Samotność, Za horyzontem, Tak tylko , Samotność, Tango dla Ciebie. Niespodzianką na bis, było wykonanie w nieco odmiennej aranżacji utworu „Bo jo cie kochom”, którą usłyszeć mogą państwo poniżej.
Zespół wystapił w składzie:   Mariusz Śniegulski- gitara, wokal; Agnieszka Miłek - skrzypce, wokal; Justyna Urbanek – wiolonczela;

Daniel Pancerz - instrumenty klawiszowe; Grzegorz Żydek - gitara basow; Andrzej Żydek - instrumenty perkusyjne



Podobne koncerty jak zapowiedziała Kasia Macura odbywać się będą co miesiąc  – Już w kwietniu w Mikroklimacie usłyszeć będzie można piosenki Leonarda Coehna, szczegóły już wkrótce.
Impreza odbyła się pod patronatem OX.PL  
Zaproszona do wspolnego śpiewania publiczność nie dała się długo prosić:

​Wieczór Sztuk "Artystyczne Zaduszki"  Nowiny Wydanie 2008/46 (2677)

Wieczór Sztuk "Artystyczne Zaduszki"

Termin: 7 listopad 2008 godz. 18.00
Miejsce: Domu Kultury Chwałowice


- Wernisaż wystawy malarstwa pt."Inspirowane Boską Komedią Dantego" Bruno Wioski.
- Wernisaż wystawy fotografii pt."Cienie" Stefana Zajonza.
- Koncert zespołu "Poethicon".


Szlagierem piątkowego wieczoru był koncert cieszyńskiego zespołu Poethicon. Połączenie perkusji i gitary basowej ze smyczkami dało niezwykły efekt, doprawiony tekstami poetów rejonu Śląska Cieszyńskiego. Dynamiczne rytmy Poethiconu porwały publiczność do wspólnego śpiewania, co było kontrapunktem zaduszkowego i nieco smutnego klimatu wieczoru.

 

Msza i koncert w nocnej scenerii

 

 

  Przepiękny muzyczny spektakl przygotowali cieszynianie w hołdzie Janowi Pawłowi II. W miniony wtorek, 2 V,
w nocnej scenerii Wzgórza Zamkowego, odbył się koncert zatytułowany"Wybrzeża pełne ciszy."

Ten projekt udało się zrealizować w niespełna dwa miesiące. Jego głównym autorem jest Mariusz Śniegulski, lider grupy"Poetkicon". Skomponował on muzykę do wierszy Karola Wojtyły. Powstało 13 songów, które ujmują swoim nastrojem.

Ten koncert jest nawiązaniem do wydarzenia sprzed roku, kiedy to właśnie tutaj, w miesiąc po śmierci Jana Pawła II, odbył się niezapomniany spektakl muzyczno - poetycki - powiedział Piotr Gruchel, animator cieszyńskiego życia muzycznego.

W plenerowym, prapremierowym koncercie pod Wieżą Piastowską zaprezentował i się, obok M. Śniegulskiego (gitara i śpiew), także Agnieszka Skoczylas, Justyna Urbanek i Daniel Pancerz z "Poethiconu". Śpiewał Chór Kameralny COK "Dom Narodowy" przygotowany przez Aleksandrę Zeman, grała Kameralna Orkiestra Symfoniczna z udziałem pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego
i muzyków miasta Cieszyna. Dyrygował P. Gruchel. Gościem specjalnym był zaolziański aktor
Karol Suszka, oraz solistki Katarzyna Zaręba i Karolina Kidoń

Koncert a Bielsko - Biała   Mariusz Śniegulski w Dzienniku Zachodnim (dodatek rybnicki -26.01.07)



  - Koncert w Książnicy Beskidzkiej - Bielsko Biała 3 marca 
Koncert odbywa się w ramach imprez festiwalowych "2 pora poezji". Festiwal przygotowywany jest wspólnie z Instytutem Książki w Krakowie, ma charakter ogólnopolski. Imprezy festiwalowe w Bielsku-Białej odbywać się będą w dniach 1-3 marca br. Mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich m.in. z Julianem Kornhauserem, Ewą Sonnenberg, Jasiem Kapelą czy też Jolantą Stefko. Impreza jest niebiletowana - wstęp wolny.


- Zakończyliśmy nagranie płyty do tekstów Jerzego Oszeldy. Płyta zawierać będzie osiem utworów. Do współpracy zaprosiliśmy kwintet smyczkowy, zaprzyjaźnione chóry. Nagrań dokonaliśmy w Blue Studio w Trincu.

 

bottom of page